Stalosan F – osuszanie

Znaczenie absorpcji wilgoci przez sypkie produkty biobójcze w pomieszczeniach inwentarskich jest ograniczone.

Absorpcja wilgoci przez sypkie produkty biobójcze w pomieszczeniach inwentarskich jest mocno przeceniona. Zalecana dawka, zazwyczaj 50 g/m2, jest o wiele za mała dla stabilnego wysuszenia podłoża w pomieszczeniach inwentarskich. Ponieważ wysuszenie nie unieszkodliwia źródeł chorobotwórczych, proces ten jedynie stwarza fałszywe poczucie bezpieczeństwa. Już niewielkie ilość wilgoci z uryny czy obornika mogą ponownie spowodować gwałtowne namnażanie się bakterii, przyczyniając się do infekcji i chorób.

Wskazane jest wybieranie produktów, które unieszkodliwiają niebezpieczne mikroorganizmy i zakłócają ich naturalne warunki rozwoju poprzez obniżenie pH i wiązanie amoniaku.

Stalosan F, zamiast absorbować wodę, przekształca wilgoć do postaci stałej dzięki unikalnej zdolności przekształcania wilgoci do siarczanu amonu przy obecności amoniaku. Dzięki temu zachodzi proces usunięcia zarówno wody jak i amoniaku oraz przekształcenia w nawóz wzbogacony w azot.

Poniżej zestawiono wyniki badań laboratoryjnych, pokazujące działanie absorpcyjne Stalosanu F. Po prawej: z amoniakiem. Po lewej: bez amoniaku. Taka sama ilość Stalosanu F i wody zostały użyte w obu próbówkach, lecz mniejsza dawka amoniaku została dodana do próbówki po prawej (ok. roztwór 1%). To zwiększa zdolność wiązania wody przez Stalosan F od dwóch do czterech razy. Dodatkową ilość osadu stanowi głównie siarczan amonu otrzymany przez połączenie wody, amoniaku i Stalosanu F.

 Vandbindingsevne1