Testy Stalosanu F na fermach drobiu

Badania naukowe oraz analizy laboratoryjne posiadają dużą wartość dla rozpoznawania właściwości dezynfekcyjnych takich produktów jak Stalosan F, stosowanych w kontrolowanych warunkach. Jednakże te badania i analizy nigdy nie powinny być stosowane poza kontekstem, ponieważ sterylne warunki laboratoryjne są odległe od rzeczywistych warunków istniejących w pomieszczeniach inwentarskich, w których stan obornika, oprzyrządowania i inwentarza mogą podważyć skuteczność nawet wysoce efektywnych produktów. 

Od czasu wprowadzenia Stalosanu F na rynek w latach sześćdziesiątych przeszedł on przez liczne próby przeprowadzone w gospodarstwach. Wiele testów pojawiło się w sposób naturalny, jako sprostanie wymaganiom ze strony hodowców drobiu, kupujących Stalosan F na przykład rozwiązanie problemów związanych ze śmiertelnością lub salmonellą. Przeszliśmy przez wiele tego typu prób, dokumentując ich wyniki. Dzięki temu uzyskaliśmy pozytywne atesty, które przekładają się na podstawowe wskaźniki produkcji, takie jak obniżenie śmiertelności zwierząt, lepsze zużycie paszy (FCR) oraz zwiększony przyrost.

Inne badania w gospodarstwach zostały dobrze zaplanowane oraz przeprowadzone w kontrolowanych warunkach. Jedno z nich zostało zestawione w poniższej tabeli:

 

Badania na fermie dotyczące porównania skuteczności Stalosanu F i  Formaldehydu przeciwko zarodnikom kropidlaka (Aspergillus sp.)  

Rudolf H. van der Veen, Allied Nutrition