Nietypowe usługi biura rachunkowego

Wiele prywatnych osób, a nie tylko firm korzysta z usług biura rachunkowego. Mimo wszystko nie każdy wie, że takie biuro to nie tylko usługi z zakresu księgowości, czy pomoc przy corocznych zeznaniach PIT. Oczywiście są biura, których oferta opiera się na rachunkowości, ale są także takie, których działalność jest znacznie rozszerzona o nieoczywiste usługi, albo takie, które mało kto kojarzy w typowym biurem rachunkowym. Taka oferta zazwyczaj jest skierowana zwłaszcza do przedsiębiorców, ale nie oznacza to, że prywatna osoba nie może skorzystać z doradztwa w zakresie podatków. Zdarza się, że biura rachunkowe oprócz profesjonalistów w zakresie szeroko rozumianych finansów zatrudniają też ekspertów z innych dziedzin. Gdzie można znaleźć takie biura? Sporo biur rachunkowych jest w dużych miastach jak Warszawa, Poznań Gdańsk, Gdynia. Tam również można skorzystać z nieoczywistych usług jak wirtualne biuro, czy doradztwo gospodarcze. Jakie usługi świadczą biura rachunkowe? Czym poza księgowością trudnią się biura rachunkowe? 

Podstawowe usługi biura rachunkowego 

Oczywiście poszczególne usługi oferowane przez biura rachunkowe trochę różnią się od siebie. Jednakże można ogólnie powiedzieć, że zajmują się one szeroko pojętymi finansami. Co to dokładnie znaczy? Ich oferta najczęściej jest skierowana do przedsiębiorców i jest to prowadzenie księgowości firm. Poza tym takie biura zajmują się doradztwem podatkowym i finansowym, oraz przygotowują sprawozdania finansowe czy badają ryzyko finansowe. Nierzadko w ofercie biur rachunkowych znajduje się także obsługa kadrowo – płacowa przedsiębiorstw, czyli ściślej mówiąc:

  • przygotowywanie umów o pracę,
  • obliczanie wynagrodzeń,
  • rozliczanie zobowiązań podatkowych, a także składek,
  • układanie regulaminów pracy,
  • przygotowywanie siatki płac,
  • wystawianie zaświadczeń, oraz wiele innych.

Ze wsparcia takich biur mogą skorzystać również osoby prywatne. Biura księgowe proponują pomoc przy corocznych zaznaniach PIT, z których wypełnieniem sporo osób ma problem. Jest możliwość również skorzystania z doradztwa z dziedziny finansów, czy pomocy w dobraniu korzystnych odpisów i ulg. Dzięki pomocy specjalistów można zapłacić niższy podatek. 

Wirtualne biuro jako jedna z usług biura rachunkowego

Oczywiście biura rachunkowe mogą rozszerzyć zakres swojej działalności o usługi mniej popularne jak np. wirtualne biuro. Jest to udogodnienie skierowane szczególnie do przedsiębiorców, którzy nie mają możliwości wynajęcia fizycznego biura. Najważniejszą funkcją takiego biura jest użyczenie adresu, pod którym może być zarejestrowana firma. Poza tym wirtualne biuro obsługuje korespondencję. Co to oznacza? Kiedy na adres biura przysyłana jest fizyczna korespondencja, jest ona skanowana, a następnie wysyłana mailowo do przedsiębiorcy. Czasami przedsiębiorca musi zorganizować spotkanie biznesowe, lub konferencji, dlatego wirtualne biuro oferuje również wynajęcie sali konferencyjnej. Takie udogodnienie jest szczególnie polecane dla freelancerów, ale coraz częściej korzystają z tego kancelarie prawnicze, a także agencje marketingowe.

Doradztwo jako jedna z usług biura rachunkowego 

Dużo biur rachunkowych oferuje nadprogramowe usługi w obrębie doradztwa gospodarczego. Taka oferta często oparta jest na:

  1. wsparciu przy tworzeniu biznesplanów – dobrze sporządzony biznesplan na pewno pomoże przy uruchamianiu działalności, szczególnie w pozyskiwaniu źródeł finansowania jak np. kredyty bankowe. Biura rachunkowe zajmują się także sporządzaniem biznesplanów na potrzeby wewnętrzne firmy pozwalające na kontrolowanie jej postępów;
  2. przygotowywanie wszelkiego rodzaju raportów – biura rachunkowe sporządzają raporty monitorujące wykonanie konkretnych zadań na podstawie pewnych schematów. Takie dokumenty wykonane w wersji pisemnej przydatne są zarówno do celów wewnętrznych, jak i zewnętrznych;
  • tworzenie analiz ekonomicznych – jest to niezwykle ważny wskaźnik monitorujący sytuację ekonomiczną całej firmy. Odpowiednio zrobiona analiza jest istotnym czynnikiem ułatwiającym podejmowanie decyzji strategicznych w przedsiębiorstwie;
  • ocena strategii firmy – strategia jest ogólnym programem działalności przedsiębiorstwa, który ukierunkowany jest na osiągnięcie pewnych celów przy użyciu możliwości przedsiębiorstwa. Eksperci w biurach rachunkowych mogą ocenić, czy wybrana strategia firmy uwzględnia wszystkie zmienne, które mogą mieć wpływ na osiągnięcie wyznaczonego wcześniej celu.

Oczywiście biura rachunkowe mogą oferować znacznie więcej usług, i obejmować np. prowadzenie negocjacji w imieniu klientów. Ważne, aby określone usługi wykonywane były na wysokim poziomie a osoby, zajmujące się tym dobrze znały się na tym co robią. Biura rachunkowe zazwyczaj oferują pomoc przy otworzeniu działalności gospodarczej i pomagają z niezbędnymi formalnościami od początku do końca. Po założeniu przedsiębiorstwa można kontynuować współpracę przy prowadzeniu księgowości.