Praca zdalna – co na to kodeks pracy, czy pojawią się jakieś zmiany?

Skąd pomysł na wprowadzenie pracy zdalnej do kodeksu pracy?

W marcu 2020 kiedy w Polsce pojawiła się pandemia i dużo ograniczeń, konieczna była ogromna zmiana w sposobie działania wielu miejsc pracy. Niektóre sklepy zostały pozamykane, w dużej ilości miejsc zostały wprowadzone modyfikacje, tak żeby jak najbardziej zminimalizować spotkania pracowników. W spółkach, gdzie można było to zrobić, pracownicy zaczynali pracować z domu i pojawiły się wątpliwości jak regulować taką pracę. Do tej pory nie było to popularne rozwiązanie, firmy zostały pozostawione same sobie przy ustalaniu zasad pracy zdalnej.

Co zostanie dopisane do kodeksu pracy?

W kodeksie pracy, który ma opisać także pracę zdalną znaleźć się mają między innymi:

  • określenie zasad wykonywania pracy poza siedzibą firmy,
  • możliwość realizowania pracy zdalnej na prośbę pracownika,
  • uprawnienia do wycofania pracy zdalnej zarówno przez przełożonego, jak i przez osobę zatrudnioną,
  • uregulowanie zobowiązań kierownika wobec pracownika,
  • kontrola pracy poza siedzibą firmy osoby zatrudnionej przez pracodawcę,
  • zakaz dyskryminacji pracownika, który pracuje poza siedzibą firmy

W rezultacie znajdą się w nim wszelkie niezbędne zalecenia tak samo dla zatrudnionych jak i pracodawców. To co jednak najbardziej istotne to, że pracodawca wyrażający zgodę na pracę z domu osoby zatrudnionej mimo wszystko musi zapewnić mu przedmioty i urządzenia konieczne aby wykonywać pracę, a także opłacić ewentualne naprawy urządzeń. Warto również wiedzieć, że możliwa jest zarówno praca zdalna na stałe jak i okazjonalna. W takiej sytuacji pracownik może złożyć wniosek na papierze albo w formie maila. Mówiąc o okazjonalnej pracy poza siedzibą firmy mamy na myśli pracę nie więcej jak 12 dni w roku kalendarzowym. Co ważne na okazjonalną pracę zdalną nie może skierować pracownika pracodawca. Tutaj chęć pracowania w domu musi być po stronie osoby zatrudnionej.

Przepisy BHP a praca zdalna – jak to będzie uregulowane?

Pracownik, który wykonuje pracę zdalnie też będzie musiał przestrzegać przepisów BHP. Będzie tego jednak trochę mniej niż przy pracy w biurze. Przepisy, które będą w nowym kodeksie pracy będą wspominały o tym, że osoba zatrudniona na umowę o pracę ma złożyć oświadczenie, że jego stanowisko pracy zdalnej gwarantuje pracę zgodnie z wytycznymi BHP. Jeśli jeszcze przed zawarciem umowy o pracę pracownik poinformuje, że chce pracować w pełni zdalnie, to zostanie mu umożliwione przejście szkolenia BHP zdalnie.

Jeśli w dalszym ciągu nie rozumiecie co jakie zmiany zajdą i jakie kroki powinniśmy poczynić z pracownikiem, który zgłosi chęć wykonywania zdalnej pracy w 100% albo chociaż okazjonalnie to spokojnie możecie skontaktować się z kancelariami adwokackimi, które pomogą przy zrozumieniu zmieniających się przepisów. Właściwym kierunkiem będzie kancelaria adwokacka w Mińsku Mazowieckim, gdzie prawnicy są specjalistami w kodeksie pracy.