Zakażenie rotawirusowe

Infekcje rotawirusowe często występują w hodowli trzody chlewnej – dotyczą całego miotu. Choroba jest w głównej mierze obserwowana u prosiąt ssących w wieku dwóch dni i starszych. Proces często przyjmuje ostry przebieg z wodnistą biegunką oraz niekiedy z wysokim wskaźnikiem śmiertelności.

W wieku 2-3 dni obserwuje się mleczną/ziemistą biegunkę wywołaną przez rotawirusy. Śmiertelność jest niska ale jeśli zachodzi – eliminuje prawie cały miot.

W następnej kolejności trzoda zainfekowana rotawirusami traci kondycję zdrowotną, chociaż zahamowanie wzrostu występuje w większości przypadków tylko przez krótki okres czasu.

Rotawirusy rozprzestrzeniają się z odchodami, są wysoce odporne na wysuszenie oraz na większość środków dezynfekcyjnych.

Stopień śmiertelności jest niski, jednakże przy nagłym wystąpieniu infekcji rotawirusami można się spodziewać zahamowania wzrostu oraz osłabienia zdrowia u wielu sztuk trzody w hodowli.

Zapobieganie rotawirusom jest oparte na uodpornieniu się prosiąt przez spożywanie siary oraz wysoki standard higieny i zapewnione odpowiednie środowisko w zagrodach porodowych.

Stalosan F jest wysoce skutecznym preparatem zwalczającym rotawirusy w chlewniach.